Istorie Noiembrie 29, 2014

În anul 1859 se dă în folosință un nou locaș de biserică „Sf. Împărați Constantin și Elena” construcție monumentală din piatră și cărămidă, realizată cu cheltuiala lui Alecu C. Plaghino și a mamei sale Eufrosina în memoria tatălui și a soțului C. Plaghino, decedat în 1852 la Heidelberg în Germania, și prin strădaniile lui Adam Haret, arendașul moșiei Broscăuți în acea perioadă.

În partea de sud a bisericii este un frumos monument din marmură albă pe care se află urna funerară a lui C. Plaghino.

În anul 1874 aflăm că la biserica „Sfinții Împărați” slujea preotul iconom Vasile Teodorescu. La Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” au mai funcționat preoții Ștefănescu Constantin, Popovici Neculai, Comăniță Gheorghe, Aurel Constantinescu, Bardieru Alexandru, Cojocaru Ilie și în prezent Zugravu Mihai.